Даниел Смилов: Нови избори биха били шок, но е възможен и оздравителен ефект

Стабилно ли е управлението на фона на предстоящия вот на недоверие, ситуацията в РБ и трусовете във ВСС? Ще се случат ли дългоочакваните реформи в правосъдието, борбата с корупцията и промените в изборния кодекс? Изброените реформи ли наистина са залога за стабилността на кабинета?

Даниел Смилов: Аз мисля, че въпросът е по-скоро съдържателен, а не толкова за математическото мнозинство в парламента. Зад това правителство има достатъчно бройки. Има различни формати, по които то може да бъде подкрепено. То има бройките в рамките на коалиция между ГЕРБ-реформаторите – независими кандидати – ПФ, но то винаги има скрит резерв, който е от ДПС. От математическа гледна точка нещата изглеждат стабилно. Ако се вгледаме, обаче, в политики, ще видим че тези мнозинства много бързо се разпадат и трудно може да се намери наистина стабилна коалиция, която да стои зад кохерентна програма. Така че това е голямото предизвикателство пред това правителство. Моята прогноза е, че в следващите месеци ще стане ясно, че трудно могат да бъдат прокарани последователни и смислени реформи, защото различните елементи на тези коалиции ще теглят в различна посока. И затова моята прогноза е, че не можем тази година да изключим хипотезата за предсрочни парламентарни избори.

Според вас, наистина изглежда реален сценарият за предсрочен вот, но какво следва оттам нататък?

Даниел Смилов: Предсрочният вот би се случил, ако основната политическа партия ГЕРБ прецени, че оставането й в един подобен формат на аморфно структурирано политическо пространство, на много раздробен парламент подрива доверието в нея. Това далеч не е изключено, защото бързо би станало ясно, че ако така коалицията, която съществуваше през първата година вече не е същата, след като части от РБ излязоха, естественият заместител е ДПС. Ако връзката между ГЕРБ и ДПС става все по-ясна и за публиката, това ще ерозира подкрепата на ГЕРБ и аз мисля, че в един момент Борисов ще прецени, че това просто не е изгоден вариант за него. Какво би станало след едни нови парламентарни избори, което безспорно ще бъде шок за страната, защото все пак през последните години минахме през доста извънредни по своя характер вотове. Това, което би станало е, все пак, изчистване на политическата картина, санкциониране от страна на избирателя на политики, които се оказаха доста съмнителни като така, очевидната липса на политическа воля да бъде проведена една смислена съдебна реформа и влаченето на краката в антикорупционната дейност. Всичко това би получило санкция от избирателя и мисля, че като цяло би могло би могло да има и оздравителен ефект върху политическата система.

Последните събития във ВСС продължават да ескалират и поставиха много сериозно отново темата за разделението на властите. Можем ли наистина да говорим за провокации, за каквито предупреди премиерът и по-важното може ли всички тези скандали да „налеят масло в огъня“ на стабилността и да я разклатят?

Даниел Смилов: Ескалацията на събитията във ВСС, тя е резултат. Тя е резултат по-скоро от това, което се случи в края на миналата година с провала на конституционната поправка в определени нейни аспекти. Просто едно лоби вътре във ВСС се почувства твърде силно. Това е лоби, което по анализа на повечето от коментаторите, е близо и до ДПС, до определени икономически групировки. Всъщност, техните интереси бяха в достатъчна степен защитени. Те успяха да ги наложат и заради тези интереси министър Христо Иванов трябваше да подаде оставка. Това лоби, очевидно, вече се чувства победител и се чувства, че може да прави всякакви провокации, включително и срещу министър-председателя, защото изборът на този господин, който беше избран за говорител на ВСС на мястото на предходната му колежка, според мен е точно такава търсена провокация, за да покаже силата на това лоби. Но, причините са все пак в политическия формат, който даде основание на това лоби да се чувства по този начин, който му даде прекалено много аванси и му показа, че неговите интереси са недосегаеми за реформите в тази система.

На фона на скандалите във ВСС, очаква ли ни унищожителен доклад от Брюксел по механизма за сътрудничество и проверка, който предстои?

Даниел Смилов: Аз не съм любител на толкова силни епитети, но определено докладът ще бъде негативен, критичен, силно критичен. Мисля, че сигурно ще съдържа и фраза за въпрос на политическа воля или дори отсъстваща политическа воля за провеждане на смислени реформи в тази област.

Свързани публикации

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.