
Членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев предложи да бъдат образувани дисциплинарни производства срещу председателя на Софиийския градски съд Владимира Янева и заместничката й Богдана Желявска. За да бъде обсъдено предложението от Висшия съдебен съвет ВСС, подписите си под него трябва да сложат най-малко петима от членовете на съдебното правителство, съобщи БНР. В информацията се разяснява, че ако двете предложения съберат по пет подписа, след това е необходимо поне 13 от членовете на ВСС да гласуват за образуването на дисциплинарни производства срещу Владимира Янева и Богдана Желявска.
Калин Калпакчиев аргументира предложението си с фактите за нередности и нарушения при случайното разпределение на делата в СГС, заради които Янева и нейните заместници бяха изслушани от ВСС в края на миналата година. Предложенията са при главния секретар на ВСС Димитър Тончев и всеки член на съвета може да се запознае с аргументите в тях.
На днешното заседание на ВСС бе излъчена комисия от 12 души – това са съдиите в съвета, избрани от професионалната и парламентарната квоти, които трябва да извършат още една проверка в СГС, съобщи “Правен свят”.
В средата на декември 15 съдии от СГС поискаха оставката на ръководството си и бяха подкрепени от други 25 техни колеги от Софийския районен съд.Тогава шефовете на СГС отговориха, че оттеглянето им би създало хаос в най-големия окръжен съд в България.
На 22 декември бе разпространена позиция на ръководството на Софийския градски съд (СГС), в която за пореден път бяха отхвърлени исканията на протестиращите редови съдии. В същия ден 24 съдии от СГС изпратиха ново писмо до ВСС, с което настояват съветът да излезе със своя оценка за управлението на техните началници. В него те настояваха ВСС да излезе с ясно решение за това дали има нарушения при разпределянето на делата за несъстоятелност на КТБ, както и на дружествата “Домейн Менада” и “Белведере дистрибуция”, за които сигнализира посланикът на Франция.
отдавна го очаквах – беше ясно че целта с цялата тази галимация около случайното разперделяне на делата цели да смени някои шефове. Както между другото това е и целта на съдебната реформа – овладяване на съдебната система и после край на независимия съд.