Само двама са били хванати да преписват на вчерашната поправка на матурата по български език и литература. Единият от тях е бил от духовното училище в Момчилград, а вторият – от професионалната техническа гимназия в Кюстендил. Работите им са били анулирани, защото са били с мобилни телефони, уточниха от МОН. За зрелостния изпит са закъснели пък трима квестори от гимназията по селско и горско стопанство в Кърджали.
Близо 5000 зрелостници, скъсани на редовния зрелостен изпит през май, се явиха вчера на поправка по български език и литература. Подготовката за матурата започна още в 5:30 ч. сутринта в Министерството на образованието, а пред журналисти бе изтеглена темата – „Танцът на любовта” от произведението „Ветрената мелница” на Елин Пелин. Освен него, изпитът включва и тест с 40 въпроса. Началото на изпита бе точно в 8 ч. Матурата премина по обичайния начин – задължително бе абитуриентите да са се явили в училището половин час преди началото и по време на изпита да пишат с черен химикал. От просветното министерство бяха обещали да осигурят достатъчно квестори, които да следят на живо видео камерите и да реагират веднага, ако забележат опити за преписване. Това е част от дългосрочните мерки на МОН за по-ефективни държавни изпити. Припомняме, че на редовна изпитна сесия през май изпити държаха близо 53 хил. зрелостници, от тях скъсани бяха 3394, което е около 6 на сто от явилите се. Няколкостотин квестори бяха разкрити, че са изнесли тестовете. Предлагането и продажбата на верни отговори за матурата обаче се оказа, че не е престъпление, както преди две седмици реши Софийската районна прокуратура. Оттам провериха сигналите за изтичането на отговорите. Това стана след като телевизионен екип успя да си купи верните отговори за матурата по български и литература за 100 лева. За да не се повтори и сега същата ситуация, около 1000 квестори в страната следят чрез видеонаблюдение какво се случва в класните стаи.
Въпреки всичко, и този път за неучилите има варианти да вземат матурата по „втория начин” – с жокер „обади се на приятел”. Въпреки, че засилените мерки за сигурност затрудняват работата на платените „помагачи”, и това не може да ги откаже. Макар и умело прикрити, те продължават да рекламират услугите си и в социалните мрежи. Цените варират – обикновено започват от 100 лв., като могат да бъдат свалени докъм 60-70 лв. Иначе схемата е както преди – плащаш и получаваш нужната информация с СМС.
За да пресече порочната практика зрелостниците да си купуват отговори на матурите, от просветното ведомство вече подготвят и нормативни промени за следващата година. Един от обмисляните варианти е директорите на училищата да сформират специални комисии, в които да могат да участват и родители, но не на зрелостници, за да не се получи конфликт на интереси. Тези комисии ще отварят секретните пликове и ще разпределят материалите. Очаква се нововъведенията да бъдат гласувани от Министерски съвет.
На втората матура, която е избираема, днес (28-ми август) се явиха още 6481 абитуриенти, за да поправят слабите си оценки от май. Най-много сред тях държаха изпит по география и история.
Така в края на август общо 11 358 зрелостници се явиха отново на матури. След редовната сесия през май, от просветното ведомство отчетоха ръст на двойките спрямо 2014-та. Отличните оценки са по-малко от миналата година.
Be the first to comment