Основните проблеми, които възпрепятстват бизнеса през 2012 г. са неефективното административно обслужване и честите изменения в нормативните документи. Това показват данните от анкетното допитване на Българската търговско-промишлена палата БТПП) до нейните членове. От бюрокрацията недоволстват 80 на сто от участниците в анкетата, а от излишното нормотворчество – 76% процента. Повече от половината от фирмите се оплакват от корупция в публичните институции и от конкуренцията на неформалната икономика.
Обезпокоителни са данните, според които над 64 на сто от фирмите имат проблеми при намирането на служители с подходящата квалификация/образование при наличието на почти 400 хил. безработни.
Спрямо резултатите от 2011 г., когато БТПП също проучи пречките пред бизнеса, не се наблюдава съществено подобрение.
Макроикономическата и фискална стабилност на страната, инфраструктурата и общата данъчна тежест са условията за бизнес, получили най-високи оценки през 2012 г. От друга страна фирмите са най-недоволни от съдебната система и таксите, които заплащат.
През 2012 г. единственото при инфраструктурата, като част от изследваните условия за бизнес и инвестиции, преобладаващия брой фирми (59%), считат, че има подобрение спрямо 2011 г. Според членовете на БТПП най-голямо влошаване настъпва през 2012 г. спрямо 2011 г. в таксите, които плащат фирмите (според 65%) и законодателната среда и регулациите (според 52%).
В институционално отношение 14% от бизнеса вижда подобрение в дейността на данъчната администрация през 2012 г. спрямо 2011 г., докато при работата на държавната администрация едва 7% отчитат като положителни настъпилите промени.
Членовете на БТПП виждат влошаване през 2012 г. основно в три насоки: таксите, които плаща бизнесът (според 65%), законодателната среда и регулациите (според 52%) и енергетиката (според 48%).
А ето и трите най-важни предложения за подобрение на бизнес средата през 2013 г. На първо място участниците в анкетата на БТПП са посочили въвеждане на електронно правителство, а на второ – премахване на коруцията в администрацията.
Освен това фирмите настояват за пълна прозрачност в процедурите за обществени поръчки и намаляване на административната, данъчна и осигурителна тежест.
Be the first to comment