
Оказа се, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) има 200 млн. лева административни разходи годишно. Което е колосална сума, поне за българските мащаби. А източник на новината е министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
На Български енергиен холдинг са дадени предписания за намаляване на административните разходи до края на годината с 10% или с около 20 млн. лв. Всички предприети от нас мерки ще бъдат представени пред КЕВР и ако тя счете за необходимо, ще промени ценовото си решение, съобщи днес Петкова след заседанието на Съвета по енергийна сигурност към Министерския съвет включващ представители на правителството, работодатели и синдикати. На заседанието е решено да се препоръча на правителството да създаде нов Фонд “Сигурност за енергийната система”, който ще има за цел да а подпомогне НЕК за справяне с финансовия дефицит, породен от необходимостта от изкупуване на енергия по дългосрочни договори и така да не се стигне до повишаване на цената на електроенергията нито за бита, нито за индустрията.
Той ще бъде попълван от приходите от продажбата на емисии въглероден диоксид и от пет процентна вноска върху приходите от продажбата на енергия на всички предприятия, производители на енергия в страната.
Очаква се от новата вноска да бъдат събрани около 200 млн.лв., съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя допълни, че фондът ще се управлява съгласно Наредба на МС, в която ще бъдат разписани неговите функциите, реда на събиране на приходите в него и на разходите, които той ще прави.
“Претендираме, че сме намерили добро решение за справяне с предизвикателствата в енергетиката – тарифния дефицит на НЕК и предстоящото либерализиране на енергийния пазар”, заяви пред медиите вицепремиерът Томислав Дончев.
Той отбеляза, че се предприемат цял пакет от мерки, които имат за цел да се ограничи свръхподпомагането в някои от секторите на енергетиката, както и да се балансира като цяло системата.
Министър Петкова заяви, че ще бъдат направени промени в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, свързани с определянето на цените за изкупуване на енергия от ВЕИ.
“Цялото количество енергия, което ВЕИ произвеждат над часовете, определени в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), ще се изкупуват вече не по цена на обществения доставчик, която сега е 125 лв. на мегаватчас, а по цена за излишък на балансиращия пазар, която в момента варира между 4 и 6 лв. за мегаватчас”, каза Петкова.
Другата промяна в законодателството предвижда от енергията, произведена от ВЕИ, която НЕК е задължена да изкупува по преференциални цени, да се приспада енергията за собствени нужди на централите като ще се намали и коефициентът на полезно действие на съответните мощности.
В интерес на истината идеята за създаване на Фонд за енергийна сигурност бе предложена в края на миналия месец от КНСБ.
Be the first to comment