След затварянето на общинската болница в Девин, само за година и четири месеца 14 души от района са починали в линейки на път за лечебни заведения. Това казаха местни общински съветници, които се опасяват от факта, че болниците в Мадан и Доспат са на път да последват участта на девинската, съобщава Дарик.
От инициативния комитет "Здраве за общините Девин, Борино и Доспат" са категорични, че жителите на трите общини продължават да са лишени от достъп до качествена медицинска помощ. Това е и причината те да обявят намеренията си от 15-и февруари да започнат безсрочни протестни действия, докато не се поднови дейността на лечебното заведение в Девин.
След като девинската болница затворила врати, местното население започнало да разчита единствено на Медицинския център в града. От януари тази година обаче центърът приключил своето съществуване, обясни общинският съветник Диана Чаушева. 1/3 от населението на Родопите остава без болнична помощ, подчертават експерти. Те са убедени, че това е резултат от целенасочената политика на правителството към елиминиране на общинските лечебни заведения.
Министерство на здравеопазването многократно е настоявало пред общинските власти на Девин да предоставят необходимата документация за стартиране на процедурата по учредяване на дъщерно дружество за болнична помощ в Девин. Това се посочва в позиция на министерството във връзка с изразени днес становища относно не достатъчно активната позиция на МЗ за бързото разрешаване на въпроса за осигуряване на болнична помощ в гр. Девин, както и за провежданата политика по отношение на общинското здравеопазване.
Необходимо е да се има предвид, че МЗ не разкрива и не закрива болници. Разкриването и закриването на общински болници става единствено и само с решение на общинските ръководства. Болницата в Девин дори притежава разрешително за дейност и то не й е отнето, въпреки че сама е преустановила дейността си поради напускане на персонала. Това е причината лечебното заведение да не може да покрие медицинските стандарти, които гарантират качество на медицинската дейност. В същото време в сила са и изисквания за покриване на нива на компетентност на отделенията в болниците. Най-ниски са нивата за компетентност в общинските болници. Там трябва да има поне минимален брой специалисти и определена апаратура за да може да се осигурява безопасност и качество на медицинската услуга. Всичко това е продиктувано от стремежа да не се поставя на риск здравето на пациента. В този смисъл нямат никакво основания исканията за още по-голямо снижение на изискванията към общинските болници.
Be the first to comment