Цацаров: Докладът на КПКОНПИ не е вестник

Сотир Цацаров смята, че трябва да се промени Наказателния кодекс, за да заработи по-ефективно комисията

Шефът на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) заяви в пленарна зала, че годишният доклад „на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) не е вестник, за да има в него описани скандали като “Апартаментгейт” или терасата на бившия шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев. Изказването на Цацаров бе по повод критиките на БСП, че в годишния доклад на институцията има само сухи данни и не са отбелязани медийните скандали от миналата година, които доведоха до оставката на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който се отдаде на дипломатическа служба след разкритията за незаконните постройки на терасата. Заради “Апартаментгейт” пък вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов се прости с партийния си пост. Днес стана ясно, че прокуратурата няма да го разследва по обвиненията, че си е закупил огромно жилеще в сграда на “Артекс”. “Съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от
парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група”, обърна се Цацаров към депутатката от БСП Кристина Сидорова, която отправи въпроса защо тези медийни скандали не присъстват в отчета.

В доклада, който бе подкрепен от 131 народни представители, се посочва, че през м.г. антикорупционната комисия е реагирала на 166 сигнала за конфликт на интереси, а установените случаи са само 14 с наложени глоби над 170 хил. лв. След решения на съда е отнето незаконно придобито имущество за над 8.1 млн. лв., но са отхвърлени искове за отнемане на имущество за над 8.9 млн. лв.БСП не подкрепи отчета, който според Цацаров не касае неговата работа, защото той пое КПКОНПИ от 20 декември. По време на обсъждането в пленарната зала стана ясно, че в доклада се предлага подобрение в законодателството в антикорупционната сфера, както и прецезиране на някои текстове.

“В документа няма анализ и насоки за ефективно противодействие на корупцията. Никакъв страх нямам от този закон. Този закон е направен така, че да демонстрира дейност на българската държава по борбата с корупцията и неслучайно казвам да демонстрира. Вече 2 отчета гледаме по новия закон. Тазгодишният доклад отчита работата на комисията според нейната структура и функция разписани в този закон. Отчетът е като миналогодишния, леко доразвит“, заяви по време на дебата депутатът от БСП Милко Недялков.

От БСП, които смятат, че законът трябва да се прекрои и тази комисия да има разследващи функции и да е под егидата на президента използваха парламентарната трибуна, за да заявят, че е налице съществено разминаване между заведените искове и реално отнетото
имущество. С такава реформа обаче не са съгласни нито ГЕРб, нито Сотир Цацаров. “Нищо няма да се промени в работата на комисията, ако тя се назначава от президента. Всичко ще остане такова. Но ако смятате, че това е разковничето – на грешен път сте. Справянето с корупцията не е работа само на една комисия”, обяви председателят на комисията Сотир Цацаров. Той каза, че законодателните промени са в ръцете на депутатите, но ако например се въведе ускорена конфискация на имущество, за да не се обезценява то, това би било нарушение на права. Според Цацаров справянето с корупцията не е работа само на една комисия, тя минава и през пленарна зала.

„Тази зала гласува и приема инструментариума, с който работим ние, с който работи прокуртурата, с който работи МВР, ДАНС и прочее. Част от този инструментариум, да речем е в Наказателния кодекс и остава непокътнат от 1968 г. Това очевидно не ви прави впечатление. Отчетният доклад не е вестник, отчетният доклад не е информационен сайт. Никакъв страх няма от този закон, защото има дълги процеси, които обезценяват стойността на имуществото. Защо има разлика между претендирано и отнето имущество. Преди да бъде отнето, минава през три съдебни инстанции. Ако говорим за това, че процесите били прекалено дълго, това означава да се вземе и то от вас съвсем обратно решение. То е за ускорена конфискация, в резултат на което ще ни дадете правото да влизаме в домовете на хората и незабавно да им отнемаме имуществото и да го продаваме, за да не се обезценява то. Тогава това ще бъде драстично нарушение на техните права. Затова казвам, че има такава разлика. Затова има разминаване между цените на исковете и крайния резултат“, заяви Сотир Цацаров и допълни, че 127 са спрените дела, защото чакат тълкувателно решение от Върховния касационен съд от 2018 г.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.