Парламентъ ще прегласува част от текстовете за мерките за извънредно полоение, след като президентът Румен Радев наложи вето върху тях. Държавният глава обяви, че връща два текста от закона – този, с които се слагат пределни цени с цел еж да се спре спекулата. По този въпрос бизнесът реагира много бурно и припомни времената, когато са били скривани стоки от рафтовете и са продавани под рафтовете. Вторият тест, който президентът върна беше за увеличената гоба за разпространението на неверни новини”. ” Законът атакува последните остатъци от свободата на словото”, каза държавният глава. И добави, че няма дефиниция за невярня информация, което създава предпоставки за злоупотреби от страна на властта. Гражданите и експертите ще са принудени да си налагат автоцензура и то в условия на променливо разбиране за пандемията. Тази норма може да бъде употребена за интепретиране на всяко неудобно свободомислие. Това ограничение според приетия закон остава и след изтичане на извънредното положение”, заяви Радев.
Кредитът на доверие, който управляващите получиха, трябва да се ползва рационално, а не да е прелюдия към безконтролно упражняване на властта. Липсата на оборудване и кадри в здравната система се компенсират с крайно рестриктивни мерки, които засилват напрежението и самата криза. В такива условия работата медиците и хората във важни производства, посочи президентът.
Законът атакува свободата на словото и няма дефиниция за фалшивите новини, но пък хората ги грози затвор за това.
Икономическата криза засега е на втори план, но тя хвърля стотици хиляди българи в трудна битка за оцеляване. Те имат нужда от подкрепа, а не от заплахи. Всички страни приемат спасителни пакети за най-бедните, за безработните и предприемачите. Отделят се милиарди. Възможностите на бюджета ни са по-скромни, но нуждите на българите са по-остри и неотложни поради ниските доходи. Липсата на убедителни мерки в подкрепа на засегнатите, ще породи социално напрежение. Гладът ще надделее над страха и последствията ще са разрушителни. Затова правителството неотложно трябва да преразгледа политиката си към засегнатите, каза още президентът.
Спекулата руши доверието в обществото. Срещу нея трябва да има безкомпромисни мерки, но те да не водят до блокиране на стопанските дейности, заяви Радев. Според него в закона има куп предложения, които нямат общо с борбата с коронавируса. Той обяви, че тоталната блокада поражда повече проблеми, отколкото резултати.
Радев заяви, че се надява народните представители да се съобразят с мотивите за ветото. “Правителството да побърза с още мерки в подкрепа на най-слабите – и то конкретни и адекватни. Има бъдеще и след извънредното положение и от разума ни днес зависи какъв ще е утрешният ден на България”, завърши Радев.
Премиерът Бойко Борисов нападна Радев като го обвини в егоцентризъм и каза, че България е пример как се взимат мерки. Според него армията ще се намеси, когато полицията се умори и военните ще разнасят топла храна по домовете на възрастните хора, ако те бъдат поставени в принудителна карантина.
Парламентът ще се съобрази с искането на вето върху текста за пределните цени на стоките, който беше предложен от БСП. Но няма да се съобрази с мотивите на президента за неверните новини.
Борисов ще прави и медицински щаб към Националния оперативен щаб в който ще има петима специалисти. Той ще бъде оглавяван от проф. Коста Костов, чиято специалност са белодробни болести. Костов ще предлага кой да влезе в този щаб, който ще дава брифинги два пъти седмично.
“Щабът е подчинен на правителството, съветът също ще е подчинен на правителството и да даваме най-доброто като предложение. щабът е от 6 човека и те нямат възможност да правят всичко. Идеята е да се събере мозъчен тръст, който да може с по-широка визия да мисли планово”, коментирата още той.
и.
Be the first to comment