Владимир Григоров, Клуб по журналистика към 125 СУ „Боян Пенев“
Известният поет, писател и треньор по бокс Палми Ранчев представи в края на ноември новата си книга „Случайни срещи и запознантства“, която съдържа 27 разказа, неиздавани досега. В книжарница „Гринуич“ пред десетки почитатели на перото му Росица Чернокожева, д-р в Института за литература на БАН, подчерта, че „талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история.” В неговият свят героите са маргинални хора, които обитават крайните квартали на града, а обикновените случки придобиват значимост и се превръщат в събития.
Кой стои зад тази книга?
За новия си сборник Палми Ранчев каза, че е излязъл благодарение на обажданията на главния редактор на сп. „Съвременник“ Владимир Зарев, който му е поръчвал да пише разкази. Ранчев допълни, че и други негови книги са се родили по този “медиен” начин.
„Случайността е основен двигател на сюжета в разказите“, каза пред публиката Палми Ранчев. Именно тя създава напрегнато и динамично повествование, което държи читателя в напрежение. Авторът сподели, че наскоро е получил писмо, в което читателка се е припознала в един от разказите му и предявила претенции, че не е представена обективно и в добра светлина. „Та аз дори не описвах нея, а себе се“, разказа Ранчев. И допълни, че във всеки един от героите живее той самият. „Представяте ли си, ако много хора започнат да се припознават в историите ми и да предявяват претенци, какво би се получило“, допълни авторът. Той допълни, че обича да наблюдава хората и не влага никаква символика в имената на героите си. „Те могат да се казват всякак и това не е важно, а какво и как го преживяват“, допълни авторът на десетки книги с проза и поезия.
Обикновените хора като главни герои
Росица Чернокожева и Силвия Чолева, поетеса и издател, акцентираха върху факта, че една от най-силните страни на Ранчев е умението му да превръща обикновените хора в главни герои по начин, който ги прави лесни за съпреживяване и запомняне. Финалите му често са отворени, оставяйки пространство за размисъл и интерпретация от страна на читателя. Това придава допълнителна дълбочина и интрига на неговите произведения.
„Може да се каже, че разказите на Ранчев са като ненаписани стихотворения. В тях той задава правилните въпроси, вместо да дава готови отговори“, каза още Челнокожева, а Силвия Чолева припомни, че авторът е бил забелязан още през 1993 г. със стихосбирката си „Манхатън, почти събитие“.
„Един автор може да напише прекрасни разкази, но той е никой без своите читатели. Затова ви благодаря, че ме четете“, обърна се към публиката един от най-разпознаваемите ни съвременни автори, който обича да разказва как случайните срещи могат да променят живота и да му придадат нов смисъл. Ранчев обеща на публиката нов роман, свързан с бокса.
Be the first to comment