Ситуацията е апокалиптична. Нямам спомен за толкова силна буря през последните години. Това е типично следствие на климатичните промени, за които София не е направила почти нищо, за да се подготви. Това написа във фейсбук общинският съветник от “Спаси София” Борис Бонев. “Учените отдавна предупреждават, че все по-често ще сме свидетели на подобни бури, затова е наложително София да вземе адекватни мерки, за да бъде максимално подготвена. Това е въпрос преди всичко на инфраструктура и внимателното ѝ планиране, както и на добри възможности за реакция при необходимост. Важно е да работим за конкретни мерки за намаляване на вредните емисии и от транспорта, и от битовото отопление. Надявам се да няма пострадали и големи щети”, пише още той.
Въпреки че има план за адаптация към климатични промени, които ще доведат до подобен тип феномени – чести интензивни валежи, нищо от този план не се реализира, коментира Бонев пред БНР. Той посочи, че инфраструктурата на столичния град не се поддържа, шахтите често са запушени, има квартали без канализация. Бонев изтъкна обаче, че дъждът в понеделник вечерта е бил много силен и много малко градове и държави биха могли да се справят без проблеми с такова количество дъжд.
“Мерките, заложени в този план за действие, свързан с климатичните промени, са в правомощията на кмета, но остават само на хартия. Като общински съветник не съм коментирал този факт в Общинския съвет, защото не се беше случвало подобно нещо”.
По думите на Бонев управляващото мнозинство в столицата от ГЕРБ и ВМРО не изпълняват дори документите, които сами са приели.
Според Бонев Столичната община дори за това, за което е осигурила пари, не успява да го реализира. Според него става дума за липса на организация, а често и за липса на компетентност.
“Има проект за над 450 млн. лева, който е за изграждане на канализация в кварталите на София от Витошката яка, финансиран по европейските програми, който трябваше да започне да се реализира преди 2 години, но не се случва”, обясни Бонев.
Той се обяви категорично против намерението на Центъра за градска мобилност да изтегли заем от 15 млн. лева заради загубите от коронакризата:
“Не приемам някой да иска със заеми да покрива своите разходи, преди да е направил всичко възможно да оптимизира разходите си и да увеличи приходите си“.
Be the first to comment